DEN ŘECKÉ KULTURY, 3.12 2014

 mike 3.12.14 

Today it was a bit different school day. We had a project focused on Greece.

We talked about the rich history of the country, culture, people, Mediterranean climate etc. We spent some time watching a video of the most beautiful Greek destinations, ancient temples, sunny beaches, mountains and islands. The topic wouldn't be complete without mentioning Greek cuisine. We explained the Mediterranean Diet Pyramid and in the end we cooked a traditional Greek dish "Stuffed Tomatoes". Everyone was excited and willing to get involved. We all worked together and the result was just delicious! We were divided into two groups – while one group was cooking the other was searching for specific information about Greek animals, plants, towns and islands. Each group was doing both activities.

   As we enjoyed talking about Greece very much, we are looking forward to finding out more about this country. We are going to have some more activities for example with Greek alphabet, music and dances.

 

   Dnes byl poměrně odlišný školní den. Měli jsme projekt o Řecku.

   Mluvili jsme o bohaté řecké historii, o kultuře, lidech a o středomořském klimatu. Strávili jsme nějaký čas sledováním videa o nejkrásnějších řeckých místech, o starověkých chrámech, slunečných plážích, horách a ostrovech. Nebylo by to úplné, kdyby nebyla zmínka o řecké kuchyni. Vysvětlili jsme si středomořskou výživovou pyramidu a na konec jsme uvařili řecký tradiční pokrm – plněná rajčata. Všechny to moc zajímalo a výsledek společné práce byl báječný. Rozdělili jsme se do dvou skupin a zatímco jedna skupina vařila, druhá vyhledávala speciální informace o řeckých zvířatech, rostlinách, o městech a ostrovech.

   Protože se nám projekt moc líbil, těšíme se na další pokračování - například o řecké abecedě, o řecké hudbě a tancích.

Kontakty

Základní škola a Mateřská škola Plavsko
Plavsko 39
378 02 Stráž nad Nežárkou

605 745 664, 384 385 266
skola@zsplavsko.cz
www.zsplavsko.cz

ID datové schránky: atjmgjg
IČO školy: 709 850 22
č. účtu: 604200329/0800

Mateřská škola:

384 390 852
skolka@plavsko.cz
skolka.omlouvani@plavsko.cz - pro omlouvání hlavně předškoláků

Zřizovatel

  Obec Plavsko
  www.plavsko.cz