Proběhlé akce

Dnes dopoledne nás navštívila Krojová družina z Jarošova nad Nežárkou, která vystoupila kvůli nepřízni počasí v místním sálu.

Uvedli nás díky svému hudebnímu vystoupení, ukázkou nástrojů, i velmi neobvyklých leč v dřívějších dobách běžných (hrábě a kladívka), tradičnímu oblečení a doprovodným komentářem do tajů lidových písní.

Lidové písně nám zazpívali a tanečně předvedli i ti nejmenší.

Děkujeme za návštěvu, hudebně-taneční zážitek, ukázku tradičního odívání a celkovou atmosféru dob dřívějších, které jsou dnešním dětem spíše vzdálené, avšak právě naopak díky tomuto vystoupení, mohou být zase o něco blíže nejednomu z nás.

IMG 1855

IMG 1857IMG 1854

Na hudební soutěž Popelínská notička do ZŠ Popelín jelo z naší školy těchto devět žáků.

Gratulujeme k podaným hudebním výkonům.

IMG 7481

 

V úterý 7. 5. 2024 žáci 3., 4. a 5. ročníku navštívili výpravný cestopis o Kambodži v kulturním domě Střelnice J. Hradec.

Po přednášce, která nám přinesla plno nových informací a objevů ze zmíněné části světa, jsme měli rozchod a následně matematickou procházku po městě.

Odhadovali jsme a měřili vzdálenosti a rozměry ve čtverečních jednotkách, krokovali jsme, vedli debaty nad výsledky.

IMG 7026
IMG 2024 05 14 143445

V úterý 30. 4. 2024 se naši žáci zúčastnili největšího fotbalového turnaje pro žáky a žákyně základních škol. 

Byl to den velmi náročný den nabitý novými zkušenostmi, zážitky, přáteli, emocemi.

V kategorii M - malotřídek jsme se umístili na 3. místě.

IMG 7027

V pondělí 29. 4. 2024 čekal děti projektový den na téma Čarodějnice. Věnovali se finanční gramotnosti, vyzkoušeli si, jak je to s penězi na účtu, různými cenami v obchodech, spořením nebo zhodnocování peněz.

Samozřejmě vše v čarodějném světě, kde se může stát ledaccos.

Obchodování s čarodějnicemi v chýších šlo dobře, za získané peníze si děti mohly vyměnit stříbrné, kterými již platily vybrané suroviny, jako třeba oběd či něco navíc na zub.

Je to tak, i čarodějnice musejí umět obchodovat!

IMG 7029IMG 7030

V pátek 26. 4. 2024 se 16 dětí z naší školy zúčastnilo ŠTAFETOVÉHO POHÁRU. Náplní dne byl běh malé a velké štafety a dále i namíchané štafety. Ve volném čase vybrané děti skákaly do dálky a házely medicinbálem.

Děti se velmi snažily, přesto, že netrénovaly předávání kolíky, nikomu neupadl.

S výkonem 10:18,0 se naši umístili na 10. místě.

IMG 7028

V úterý 26. 3. 2024 vybraní žáci reprezentovali naši školu v malotřídní recitační soutěži Jarošovské vajíčko.

Hned po uvítání a představení účinkujících i poroty, kde seděl i pan starosta, nás přivítala Krojová družina z Jarošova nad Nežárkou.

Přes velkou konkurenci a zápal účinkujících se podařilo dovést do Plavska i některá místa, konkrětně Dorek 2. místo, Zita 2. místo, Meli 3. místo. Matěj a Hanička byli též úžasní.

Recitační soutěž v Jarošově nad Nežárkou byla dnem plným recitace, výroby velikonočních dekorací, zkoumání drobých živočichů mikroskopy a provoněná napečeným mazancem i perníčky.

Více fotodokumentace zde JAROŠOVSKÉ VAJÍČKO

IMG 2024 04 02 104029

Tento rok nás osobně pan Andersen nenavštívil, ale zanechal nám dopis, kde píše, že díky mnoha okolnostem nemůže být s námi, ale nabízí nám prožít jeden z jeho příběhů, který napsal.  

Taková nabídka se neodmítá, tudíž jsme se vydali za dobrodružstvím s pohádkovým příběhem plným poučení, napětí, lidské vypočítavosti i krutosti. Nechali jsme se vtáhnout do děje Křesadla.

Po rozdělení do skupin jsme se potřebovali dostat přes hádanky k Hádankáři, poté k Čarodějnici, a ta nás posléze posílala na stanoviště, kde jsme prožívali na vlastní kůži děj Křesadla.

Spouštěli jsme se po laně, luštili kód z truhlice, osvěžili si znakovou řeč, nezmátla nás ani šibenice, hledali jsme křesadlo, měnili mince a i vzkaz v láhvi jsme zvládli díky vysypání a vytvoření mandaly vyprostit. Zjistili jsme, že vše v životě není samozřejmé, vystoupili jsme ze své komfortní zóny a zkusili jsme překonat sami sebe.

Po prožití určitých výseků z příběhů nám nakonec samotný král, který se nám ukázal, převyprávěl celý příběh od začátku do konce.

Jako poděkování panu H. Ch. Andersenovi jsme vytvořili jeho portréty z přírodnin.

Děkujeme a těšíme se na přiští rok na další setkání s literárními velikány a hrdiny.

Více fotodokumentace zde NOC S ANDERSENEM

IMG 2024 04 02 101255

V sobotu 16. března se prostory školky proměnily v dílnu plnou jarních květin, rozličných komponentů, linula se vůně poctivých perníčků a venku se zrovna na peci pekly placky. 

Kdo v sobotu zavítal, odnesl si nejen vlastnoručně vyrobenou dekoraci, ozdobený perníček, ale i úsměv na tváři.

Je fajn se vidět, společně pohovořit při výrobě a jako bonus si ještě dát něco dobrého na zub.

Děkujeme, že chodíte.

Více fotodokumentace zde: VELIKONOČNÍ DÍLNA

IMG 20240316 144639

 

Ve čtvrtek 7.3. jsme se zúčastnili už 2. ročníku florbalového turnaje malotřídek, který byl, stejně jako loni, výborně zorganizován. Letos naši školu reprezentovalo hned 5 družstev napříč všemi ročníky. Všechny týmy bych chtěla pochválit za jejich výkony - u všech byl vidět velký pokrok jak v technice, tak v týmovosti. Nejlepší výkon zaznamenalo družstvo složené z Patrika Podroužka, Jakuba Hanty a Anežky Pávkové. Ve finále, ve kterém jim fandili všichni přítomní hrdí Plavečáci, prohráli velmi těsně. Zápas byl napínavý až do konce a všichni hráli s velkým nasazením. Děkuji všem zúčastněným, včetně paní asistentky Romany.

Mgr. M. Slámová

Více fotodokumentace zde FLORBALOVÝ TURNAJ

IMG 2024 03 16 214631

Den plný rytmu, poslechu, pohybu, poznání a vzájemné koordinace.

Poslechli jsme si hudební vystoupení rytmické kapely Hakuna Matata, sami jsme si zkusili být bubeníky a bubnovali jsme společně známé rytmy, dozvěděli jsme se mnoho nových informací a také jsme zkusili ve dvojicích sehrát rytmus vlastním tělem.

Děkujeme za návštěvu.

Více fotodokumentace zde RYTMICKÝ DEN

IMG 2024 03 16 214029

Čekaly nás 4V - velký výlet do velkoměsta vlakem.

Plán výletu byl následující:

-Jeruzalémská synagoga
-Národní muzeum - dětské muzeum, interaktivní, zábavná a naučná výstava
-Františkánská zahrada, odpočinek, svačina a protažení nožiček
-Studio DVA - divadelní představení Malý princ

Národní muzeum zábavné s naučnou výstavou. Velký zájem sklidila promítací interaktivní zeď, na kterou jsme se trefovali míčky a rozbíjely různé pohyblivé obrazy.
Také jsme si zde mohli poslat trubkou přání, které se prý splní, tak doufáme.
Dalším zajímavým místem byly speciální brýle, ktery´mi jsme si mohli vyzkoušet, jak vidí např: pes, ryba a další zvířata.

Ve Františkánské zahradě jsme měli odpočinek, svačinu a protažení našich uťapaných nožiček. V zahradě nás bavilo "bludiště" z keřů, které rámovalo cestičky a my si mohli hrát na schovávanou.


A následovalo gro celého výletu, divadelní představení Malý princ. Překrásné scénické obrazy, skvělý herecký výkon Jana Ciny a úžasný režijní počin Šimona Cabana. Každy nasál z představení to své a plni zážitků jsme se opět vlakem vraceli zpět domů.

Více fotodokumentace naleznete zde PRAHA

IMG 2024 03 16 220128

MAŠKARNÍ REJ pod vedením profesionálních indiánek z řad ZŠ a MŠ Plavsko se uskutečnil v sobotu 2. 3. 2024. Nechyběly tématicky laděné hry, kvalitní hudební doprovod, tombola a hlavně pestrý výběr masek účastníků.

Více fotodokumentace naleznete zde: KARNEVAL

IMG 2024 03 10 204250

 

Letošního lyžáku se zúčastnily téměř všechny děti z naší školy. V prvním, téměř profesionálním, jich bylo nejvíce. Děti trénovaly především správný lyžařský postoj a přenášení váhy. K tomu si užívaly zimních radovánek se sněhem, poslední den spíše deštěm. Jeden den také věnovaly nácviku jízdy s hůlkami. Všichni si vedli velmi dobře a pečlivě zkoušeli vše, co pro ně instruktoři vymysleli. Děti v prostředním družstvu pilovaly techniku, správný postoj a práci s koleny. Každý den jezdily rychleji a rychleji, ale stále velmi ohleduplně k ostatním lyžařům na sjezdovce. Začátečníci byli nejstatečnější! Učili se obecně pohybu na lyžích, zatáčení i brždění. Jejich pokrok byl vidět každý den a na všech bylo vidět, jak je lyžování neskutečně baví. ve čtvrtek nás po lyžováni l čekalo ještě předání vysvědčení. Odměnou, nejen za lyžařský kurz, ale za celé první pololetí, byla horká čokoláda a malý zákusek z cukrárny Lavendy. Doufám, že si všichni lyžování užili, jak nejvíce mohli, a děkuji mým kolegyním za pomoc s organizací a koordinací.

Mgr. Magdaléna Slámová

Více fotodokumentace zde: LYŽAŘSKÝ VÝCVIK

IMG 1615

Reportáž z fotbalového turnaje:

23. ledna jsme se vydali na fotbalový turnaj do Velké Lhoty. I přesto, že cesta byla docela dlouhá, tak jsme si užili zápasy na 100 %. Z opět výborně zorganizovaného turnaje si odvážíme 2. místo. Naše Mári si vybojovala dokonce zlatou medaili, jelikož jsme ji na začátku turnaje propujčili týmu ze Starého Města pod Landštejnem, který přijel složen pouze ze 4 hráčů. Velkou pochvalu si zaslouží náš brankař Péťa Trávníček, který za celý turnaj nepustil jediný gól. Všem hráčům děkuji za reprezentaci školy a vzorné dodržování fair play.

p. uč. Slámová a p. asistentka Loušová

více fotografií zde: FOTBALOVÝ TURNAJ

IMG 5912

Nový rok otvíráme již tradičně charitativní sbírkou TŘÍKRÁLOVOU. 
V dopoledních hodinách jsme se rozdělili na dvě party a obešli jsme horní i dolní cíp obce. Tomu, kdo nám otevřel, jsme zazpívali, dali cukr, kalendář a na závěr na dveře napsali zkratku K + M + B 2024 neboli Kristus ať tomuto obydlí žehná po celý rok 2024.

Kasička se rychle plnila a nakonec jsme odevzdali částku 7 973 Kč.

Více fotografií z této akce naleznete zde: TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA

IMG 1480

 

V pondělí 18. prosince se v odpoledních hodinách konala v malebném prostoru školní stodoly VÁNOČNÍ BESÍDKA.
Fotogalerii k besídce naleznete zde: BESÍDKA
Úterní den byl ve znamení úklidu po besídce a následnému koncertu, o který se postarali naši hudebníci z řad školáků.
Videozáznam ze školního koncertu je k nahlédnutí zde: ŠKOLNÍ KONCERT
Projektový den padl na středu. Více informací k projektu naleznete v sekci Projekty.
Ani na vánoční výlet se nezapomnělo a my vyrazili do Třeboně.
Naše kroky vedly do Třeboňského záchranné stanice. Poté jsme shlédli v kině film Myška Pattie a nakonec jsme měli i rozchod po vánoční Třeboni.
Tím čtvrteční den nekončil, jelikož nás čekalo spaní ve škole.
Později odpoledne jsme absolvovali stanoviště s vánočními zvyky, před večeří jsme si dali procházku po vsi se zapalováním prskavek u místního betléma a konečně návrat na večeři.
Štědrovečerní školní večeře, přípitek a dárky pod stromečkem. To vše jsme zažili a plní dojmu jsme ve škole usnuli.
V pátek se uklízelo a pak se šlo na procházku obdarovat obyvatele lesu.
Více fotografií naleznete zde: PŘEDVÁNOČNÍ TÝDEN
 
 
IMG 1450
 

Sobotní den byl ryze vánoční.

Školní dvůr, stodola, altán i vnitřní prostory se proměnily na vánoční stánky, dílny, posezení i pódium.

Zněly vánoční písně, vonělo svěřené víno, horká medovina zahřála promrzlé prsty, ve fotokoutku vznikaly vánoční fotografie na památku, byla představena divadelní i pěvecké premiéra, návštěvníkům prodávající představili rozličný sortiment vánočních výrobků. 

Setkali jsme se, byli spolu, zazpívali si, zasmáli, dětem vykouzlil úsměv na rtech příchod Anděla.

Prostě jsme jen byli.

Letos i se sněhem.

A bylo to krásné.

Děkujeme všem.

FOTOGALERIE VÁNOCE V PLAVSKU

IMG 1391IMG 1394IMG 1392

Tradiční návštěva této pekelně nebeské expedice zavítala na sv. Mikuláše i k nám na školní dvůr.

S hudebním vystoupením pekelných čertisek a nebeským proslovem do duše jsme se rozloučili se slibem, že zase za rok.

FOTOGALERIE ZDE - ČERTI VE ŠKOLE

IMG 1387

Ve čtvrtek 23. listopadu se konala soutěž malotřídních škol v anglickém jazyce, konkrétně se zúčastnily děti ze ZŠ a MŠ Jarošov nad Nežárkou, ZŠ a MŠ Popelín, ZŠ a MŠ Velká Lhota, ZŠ a MŠ Staré Město pod Landštejnem a my.

Z každé školy byli vybráni dva účastníci za ročník.

V první část byla zaměřena na jednotlivce, kteří plnili úlohy na stanovištích, druhá část byla zaměřena na spolupráci v týmu.

Všem žákům gratulujeme za účast.

Více fotografií zde - SUNFLOWER GAMES

IMG 1335

 

 

Strana 1 z 5

Kontakty

Základní škola a Mateřská škola Plavsko
Plavsko 39
378 02 Stráž nad Nežárkou

605 745 664, 384 385 266
skola@zsplavsko.cz
www.zsplavsko.cz

ID datové schránky: atjmgjg
IČO školy: 709 850 22
č. účtu: 604200329/0800

Mateřská škola:

384 390 852
skolka@plavsko.cz
skolka.omlouvani@plavsko.cz - pro omlouvání hlavně předškoláků

Zřizovatel

  Obec Plavsko
  www.plavsko.cz