Letošní 3. třídu v roce 2024/2025 navštěvují žáci čtvrtého a pátého ročníku.

Náš den začínáme obvykle krátkým povídáním v kruhu na koberci o zážitcích, radostech a starostech, které přináší běh života. Někdy komunikujeme jen v rámci dvojic. Ten druhý z dvojice pak může sdělit to důležité ostatním ve třídě. Pokud se objeví nějaký problém, snažíme se ho společně rozebrat a vyřešit. Pochválíme, co se nám povedlo, oslavíme úspěchy. Pro snazší sdělení pocitů a komunikaci používáme někdy také obrázky, které nám pomáhají se vyjádřit.

Při výuce pracujeme samostatně nebo v různě sestavovaných skupinách. Snažíme se získávat a rozvíjet základní studijní návyky, být ohleduplní k druhým a navzájem si pomáhat. Také tvoříme individuální nebo skupinové projekty na různá témata.

Mimo učebnice a pracovní sešity je našim zdrojem vědomostí také internet a počítačové výukové programy. Neučíme se zpaměti fakta, ale vyhledáváme informace a snažíme se dávat je do souvislostí.

Učíme se v blocích, které jsou prokládány různými činnostmi. Učíme se plánovat zadanou práci, proto dostáváme týdenní plány. Na konci týdne vyplníme hodnocení, které nám pomáhá pojmenovat to, co se za týden povedlo, nepovedlo a co by se dalo zlepšit.

Každé úterý plníme tzv. samostatnou práci, kdy dostaneme zadání s příslušným počtem úloh z matematiky a českého jazyka a je pouze na nás, jak si rozvrhneme čas a práci vypracujeme. Pokud máme hotovo, máme k dispozici další činnosti k rozvoji - hlavolamy, rozvojové hry apod.

Po celý rok nás provází třídní motivační program s tématem magie. V současné době je to příběh Harryho Pottera. Za připravenost, příkladnou práci v hodině, nerušení a správně uklizené pracovní místo mohou žáci získávat drahokamy. Ty sbíráme do vlastnoručně vyrobených měšců a můžeme za ně nakupovat obrázky a další střípky z příběhu slavného kouzelníka. Je to vlastně takové každodenní hodnocení té naší práce.

Co v naší třídě děláme, se můžete podívat v sekci: Aktuálně ze 3. třídy.