Zveřejněno 5. 9. 2022

Starověké olympijské hry 5.9. 2022

Odstartovali jsme celoroční projekt a paradoxně jsme se při startu vrátili zpátky.

Do minulosti.

Zavzpomínali jsme na první školní den, kdy nás navštívil antický běžec a předal nám jeho poselství. Po úspěšném shrnutí základních myšlenek jsme putovali dál.

Hlouběji do minulosti a proměnili jsme se ve vědce, kteří byli v takzvaných badatelských skupinách. V každé badatelské skupině bylo několik členů.

Skupina měla za úkol vypracovat jednu specifickou otázku. Odpovědi na určitou otázku získali v přiložených materiálech. Každý člen musel stoprocentně znát odpověď. Při této činnosti se vědci naučili pracovat s textem, vyhledávat, třídit informace, reprodukovat text, hledat klíčová slova a procvičili i mnohé jiné dovednosti.

O jaké otázky šlo?

Proč a jak vznikly olympijské hry?

Kdo se jich mohl účastnit?

Jaká byla výhra pro vítěze?

Co byla Olympia?

Co znamená slovo kalokagathia?

… a další

Pokud vás odpovědi našich vědců zajímají, jsou k dispozici vyvěšené ve škole.

Po načerpání vědomostí jsme se sešli na čerstvém vzduchu a společně jsme diskutovali nad pojmem slib. Zkoušeli jsme si říci, co bychom za sebe slíbili, kdybychom se takovýchto her zúčastnili.

Pro inspiraci jsme si přečetli olympijský slib z roku 1920 a zkoušeli jsme ho porovnat se současným slibem. Jak moc se změnil. Veškeré naše myšlenky jsme zaznamenali a budou nám dále sloužit k dalším činnostem.

Dnešní celoroční projekt jsme zakončili odhalením olympijské vlajky, kterou po úspěšném nastudování barevných kruhů vztahujících se k názvům světadílů vlastnoručně ozdobili žáci první třídy.

celá fotogalerie je zde: první projektový den