Zveřejněno 30. 9. 2022

Projekt 29.- 30.9. 22 Kalokagathia a olympijský oheň

Těžko se to slovo vyslovuje a ještě hůře se vysvětluje. My šli ještě dál a chtěli jsme ho prožít. A to chce odvahu!

Kalokagathia, to je ono. To je vyrovnanost. Vnitřní i vnější. Těla i ducha. To, s čím se setkáváme celý život, s čím bojujeme, co se učíme.
Pojem pocházející ze starověkého Řecka, úzce spjat s olympijským duchem, byl naši dalším projektovým tématem.
Prožít vyrovnanost rovná se prvně se dostat do nepohody. A to šlo vcelku rychle.

Pohybová aktivita se zvyšujícími se pravidla a s nesplnitelným závěrem v nás rychle probudila pocity, které všeobecně příjemné nebyly. A tak jsme si o nich pověděly, jak nám je, jak se cítíme, co děláme, když nám není příjemně, co nám pomáhá dostat se do “pohody”.
Pro představu jsme si ukázali váhy, které názorně označovaly rovnováhu.
A pak už jsme si jen užívali relaxace, zklidnění a odpočinek za pomoci muzikoterapie, jógy a indiánského rituálu přivolání deště.
Se soumrakem jsme se stali aktéry olympijského rituálu zapalování ohně.

Posilnili jsme se námi vařenou večeři a ve skupinách jsme odvážně vyšly do tmy hledat v cípech krajů ohně.

Úkol zněl jasně: najít oheň a z těch cípů jej donést až k nám do školy, aby i u nás plápolal olympijský oheň po dobu her.
A nám se to povedlo!

Více fotografií naleznete zde: spaní ve škole