Aktuálně z 1. třídy
Březen v první třídě
V březnu se nám začíná venku krásně oteplovat, proto využíváme krásné, teplé a slunné dny k učení se venku. Na čerstvém vzduchu nám to jde prostě samo.
Prvňáci si vyzkoušeli sami vařit podle receptu v učebnici a připravili pro celou školu ovocný salát, který podávali k obedu v našem ovocném a zeleninovém baru. A aby to nebylo druhákům líto, četli si na čertsvém vzduchu a pak také pomohli krájet zeleninu k obědu.
Také jsme si povídali o masopustu, který v březnu končil. Děti plnily různé masopustní úkoly, které se hlavně týkaly procvičování čtení s porozuměním. Nakonec vyluštily tajenku, kde se dozvěděly, jak se také masopustu říkalo.
Únor v první třídě
Únorem začíná nové pololetí i v naší třídě. Nastává čas procvičování a upevňování učiva. I když byl únor krátký a byly v něm i jarní prázdniny, i tak jsme toho stihly dost. Našel se čas i na centra aktivit, která byla tentokrát na téma lékařství v době Rudolfa II.
Leden v 1.třídě
Leden jsme hned začali svátkem Tří králů. Chodili jsme po vsi po Tříkrálové koledě, ale také jsme se o nich hodně naučili. Prvňáci už skvěle čtou i píšou perem do nové písanky, druháky stále nejvíce baví počítání a pomalu se začínají učit rýsovat podle pravítka. Také moc hezky čtou a dovedou spolu výborně spolupracovat. Vstup do nového roku se nám opravdu povedl.
Prosinec
Prosinec nám utekl jako voda. Byl velice krátký. Čekání na Ježíška nám zkrátil adventní kalendář, kde na nás každý den čekal nějaký pokus. Byla to zábava. Přišel za námi i Mikuláš s čertem a andělem. Samozřejmě že jsme se o jeho životě dozvěděli spoustu zajímavých věcí. Také jsme se stihli ještě něco naučit, povídat si o Vánocích a pilně jsme se připravovali na vánoční besídku. Prvňáci dostali nové písanky, do kterých začali psát perem. Stále uvolňují ruce a čím dál lépe čtou. Druhákům přibyly tvrdé a měkké souhlásky, nové úkoly z matematiky a samozřejmě že jim to jde hravě.
sv. Martin
Ve čtvrtek a v pátek jsme si povídali o svatém Martinovi. Kdo to byl, jak byl laskavý a jaký udělal dobrý skutek. Díky jeho štědrosti rozdělit se s žebrákem o svůj plášť jsme se také mohli učit spravedlivě rozdělovat. A druháci se tak krásně naučili zlomky, třeba při rozkrajování jablíčka.
A teď už jen všichni čekáme, kdy za námi přijede na bílém koni.
Listopad
Ani v listopadu nepřestáváme pracovat a učit se nové a nové věci. Prvňáci začínají číst první slova a věty, skládají je z písmenek a píší do sešitu. Dbáme na správné psaní písmen a stále uvolňujeme ruku, aby pak psaní bylo co nejsnažší. V matematice různě sčítají, odčítají, dopočítávají a porovnávají a jde jim to velice hravě.
Druháci čtou čím dál více plynuleji, opisují a přepisují texty co jim síly stačí. Učí se, jaké významové vztahy mohou slova mít. Poznají antonyma, synonyma, slova mnohoznačná. Rozlišují druhy vět. A vše stále dokola trénujeme, procvičujeme a zdokonalujeme. V matematice přibývají postupně další zvířátka dědy Lesoně, trápíme mozečky logickými úkoly a snažíme se co nejvíce přemýšlet sami.
Vyprávěli jsme si o Dušičkách, také nás navštíví sv. Martin a ani v listopadu nás neminou centra aktivit.
Říjen
V říjnu je již práce v 1.třídě v plném proudu. Prvňáci už umí první písmenka, píšou je, neustále procvičují ruku, počítají do 6. Máme za sebou i před sebou hodně práce, ale také zábavy a her a společných zážitků. Druháci čtou, počítají, píšou, učí se o významu slov a jaké máme druhy vět, v matematice se seznámili se zvířátka dědy Lesoně. Už se všichni vzájemně hodně známe, dokážeme spolupracovat, pomáhat si, jsme prostě skvělý tým. Prošli jsme si tématy podzim, Halloween, zvládli jsme první centra aktivit, dokážeme si naplánovat svou práci a učíme se ji poctivě dotáhnout do konce. Říjen jsme zakončili dalšími centry aktivit na téma astrologie a poslední den v říjnu jsme si připomněli, proč jsme byli 28.října doma.
Svatý Václav
Kdo to byl svatý Václav? A proč máme kvůli němu státní svátek a nejdeme do školy? To vše jsme se v pátek dozvěděli. Přečetli jsme si o něm nejdůležitější informace, které jsme poté luštili v křížovce. Už víme, že ho zabil jeho bratr Boleslav, kterému se říkalo Ukrutný, také víme, že pěstoval víno, že se o něm psaly legendy, že jeho ostatky jsou na Pražském hradě a Karel IV. nechal zhotovit Svatováclavskou korunu, která patří mezi korunovační klenoty. Také víme, že jeho sochu na Václavském náměstí vytvořil Josef Václav Myslbek. Bylo to náročné, těžké, ale všichni to skvěle zvládli a jako odměnu si vyrobili svatováclavskou korunu.
září
Společně s prvňáky a druháky pracujeme v jedné třídě už třetí týden a moc se nám to daří. Druháci zvládají veškeré opakování z prvního ročníku a s prvňáky poctivě uvolňujeme ruce, aby pro ně bylo pak psaní co nejsnažší.
Jako motivace nám slouží motivační plán Jak vycvičit draka. Každý má svou zemi, do které si může kupovat dráčky za šupinky, které během dne dostává. Každý drak má jinou hodnotu šupinek, na některé se musí šetřit hodně šupinek.